Most egy egyszerű effektet mutatok be, melyet bárki kipróbálhat, csak egy alkalmas kép kell hozzá. Az effekt önmagában a kép egy részének elmosása, ezáltal hamis érzet alakul ki tudatunkban, a képen látható elemek méretéről.
Amikor megnézünk egy fotót, a rajta látható képelemek felismerésével, azok egymáshoz való viszonyításával agyunk kiegészíti azt tapasztalati információkkal. Ha a képen épületeket látunk, akkor agyunk tisztában van ezen épületek méretével, formájával, így aztán a kép valóságosként, objektíven jelenik meg a szemünk előtt.
Más a helyzet, ha tudatunkat megzavarjuk olyan elemekkel, amely disszonál a képpel, és agyunkat szubjektív képalkotásra készteti. Esetünkben ilyen elem a képbe bevitt hamis mélységélesség érzet, mely elhiteti agyunkkal azt az információt, hogy a kép szűk látószög alatt készült. A szűk látószöget pedig nem tudjuk a képen látható - valójában tág látószögben - látható elemekhez rendelni. Van azonban olyan eset, amikor hasonló látvánnyal találkozhatunk, ez pedig a modellvasutak, a makettek, a diorámák csodálatos világa. Aki már látott ilyen fotókat, annak az agya ezt elraktározza, így ha hasonló hatást érünk el, akkor ezt automatikusan a látottakkal azonosítja.
Az eredeti kép esetében kétség se fér a látvány valódiságához. Santorini gyönyörű épületei, a napsütötte fehér falak, az ég és a tenger kéksége valós képet alakít ki bennünk.
Először az eredeti réteget duplikáljuk, majd a felső réteghez adjunk hozzá egy rétegmaszkot. Kattintsunk a réteg panelen a képtől jobbra található rétegmaszkon, hogy ezzel kijelöljük (a széle fehér keretet kap). Az előtérszínt állítsuk feketére, a háttérszínt fehérre. Keressük meg a kitöltés (Gradient Tool) eszközt, és a felső tulajdonság sávon állítsuk a kitöltést előtérből átlátszóba (Foreground to Transparent), a tipusát pedig sávosra (ez balról a negyedik tipus).
Ezzel a kitöltéssel készítsünk egy fekete sávot a maszkon a képnek arra a részére, ahová az élességet fókuszálni szeretnénk. Fontos, hogy a fekete sáv a réteg panelen a kép mellett jobbra a maszkon látszódjon.
Kattintsunk vissza a baloldali képre, majd keressük meg a LensBlur nevű szűrőt (Filter > Blur > Lens Blur). Ezzel a szűrővel kifejezetten mélységélességi elmosást tudunk alkalmazni kijelölésekre, alfa-csatornára, vagy rétegmaszkokra. Válasszuk az utóbbit: a Depth Map szekcióban állítsuk az élesség forrását (Source) Layer Mask-ra, és a Blur Focal Distance értékét vegyük nullára. Az Iris szekcióban a rekesz lapjainak számát és a tulajdonképpeni életlenséget állíthatjuk be (Shape és Radius). Ha elégedettek vagyunk az eredménnyel, nyomjuk meg az OK gombot, készen is vagyunk!
Az effektet utólagosan korrigálni a maszk festésével tudjuk, lágy szélű fekete ecsettel élesíthetünk, fehér színűvel pedig elmoshatunk részleteket!
Köszi, hogy elolvastad, ha tetszett, oszd meg, hadd próbálja ki más is!
Jó szórakozást kívánok!
Az oldalt karbantartja: WEBLECKEK.HU © 2010-2017. Minden jog fenntartva!